HAKKIMIZDA

 

FLOKONTROL Endüstriyel Otomasyon Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi


1997 yılında resmi faaliyetlerine başlamış bir şirket olup, kuruluş amacı robotik çözümler üretmektir. Bu amaç doğrultusunda 1998'de ilk iki eksen endüstriyel robotunun imalatını gerçekleştirmiştir. Hemen ardından ilk robotik proje bazındaki kurulumunu Paşabahçe Mersin Fabrikası çay bardağı kutulama hattında uygulamıştır.

2003 yılına dek toplamda 5 adet 2 eksen endüstriyel robot üretimini gerçekleştirmiştir.

Bu yıllar boyunca Türkiye için henüz yeni olan robotik uygulamalar yanında sanayi talepleri doğrultusunda Flokontrol özel otomasyon uygulamalarında da çok çeşitli çözümler geliştirmiştir. Özellikle cam ve paketleme üzerine ciddi çözümleri bulunmaktadır.

Bu konuya diğer bir yönden bakıldığında sadece İtalya'da benzer çözümlerden biri üzerine profesyonel çalışan 10 ayrı firma bulunmaktadır.

Flokontrol, bu zorlu ve dinamik dönemi kararlı adımlarla geçmiş ve kazanılan başarı grafiğini müşteri memnuniyeti ile pekiştirmiştir. Fabrika otomasyonları, bilgi ve kontrol sistemleri, ürün montaj ve transferlerinde uzmanlığı ile Türkiye endüstrisinde çözüm ortağı olmuştur. Ürün yelpazesine bakıldığında görülen, tek makinadan bağımsız, tüm proje yönetiminde, mühendisliğinde, üretiminde, seri ürün akışında, saha haberleşmesinde en yeni teknolojileri kullanarak müşterilerinin üretkenliğini, kalitesini, verimini ve güvenliğini artırmak misyonu olduğudur. Kendimizi bildiğimiz bileli sürekli yarıştığımız zaman kavramına karşı başardığı "ihtiyaca zamanında çözüm" sözcüklerinin olabilirliğini elektro-mekanik, robotik, pnömatik, hidrolik ve elektrik kontrol sistemlerindeki profesyonelliği ile kanıtlamıştır.

Flokontrol, 2005 yılı itibariyle Taşıma ,Paketleme ve Paletleme konusunda ,  Fanuc Robotics resmi sistem entegratörüdür.

Fanuc Robotics'in partner olarak seçilmesinin ana sebebi, üstün profesyonellik ve uzun bir döneme dayanan deneyimlerini bizimle paylaşmaya hazır olmalarıdır. Bilindiği üzere Fanuc, 1956 yılında CNC kontrol üniteleri üretimi ile başlamıştır. Üç yıl içerisinde 1959 yılında Fanuc marka servo motor üretimini de bünyesine katmıştır. Robot imalatı, 1974 yılında start almıştır. 50 yıllık bir bilgi birikimi hafife alınamayacak kadar önemlidir.

2003 yılı itibariyle, üretim raporları doğrultusunda aylık robot üretimi 1000'li rakamlardadır. Düne kadar hafızlarımızda fantastik olarak görülen insansız fabrikalar yolunda bir ilki gerçekleştirmiştir. Sadece robotların çalıştığı, aydınlatmaya ihtiyaç duymayan fabrika kurulumunu başarmıştır.

Flokontrol Endüstriyel Otomasyon, "müşteriye özel çözüm üretme" ye , tasarım kadrosu dahilindeki 6 mühendis ve 5 teknisyen ile devam etmektedir.

Flokontrol, 13 yıllık kısa geçmişine rağmen cok ciddi referanslara sahip olmuştur. Sektörel bazda en yoğun olarak, cam, gıda, seramik, kozmetik, beyaz eşya ve tekstil sektörleri yer almaktadır. Cam sektöründe, özellikle Şişecam Grubu ile Co Dizayn konseptinde yaklaşık 5 yıldır yoğun bir şekilde çalışmalar yapılmaktadır. Şişecam Grubunun uluslararası yatırımlarında da aynı süreklilik devam etmektedir.

Cam ve Gıda sektöründe, paketleme ve paletleme projeleri olarak 2010 yılı itibari ile anahtar teslimi komple yaklaşık 100 proje ve bu projeler kapsamında 40 adet robot teslim edilmiş olup halen başarı ile çalışmaktadır.

Burada geliştirilen paketleme ve paletleme çözümleri, ham koli şekillendirilmesinden, koli dolumuna, ürün gruplanmasından, özel tooling dizaynına ve özellikle paletleme çevre ekipmanlarında oldukça zengin bir çeşitliliğe sahiptir.

Halen 3M-Almanya  için Tüm 3M USA  dahil önemle takip ettiği  bir bobin paketleme ve paletleme sistemi siparişi alınmış olup ,proje çalışmaları tamamlanmıştır. İmalatı ve montajı ekim 2010 tarihinde tamamlanmış olacaktır.